E3D CLONE ΣΕ ΑΝΕΤ Α8

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
babisgr

E3D CLONE ΣΕ ΑΝΕΤ Α8

Δημοσίευση από babisgr » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 08:0

Καλημέρα και καλή αρχή στο forum!
Εχτές αποφάσισα και έκανα την μετατροπή στο Anet A8 (μεταλικό πλαίσιο τύπου AM8,mosfets και αρκετά upgrades) σε E3D v6 clone με bowden extruder.Ολα καλά με την μετατροπή/τοποθέτηση..και η ώρα της πρώτης εκτύπωσης.
Ξεκινάει να τυπώνει τα πρώτα leyers μια χαρα,αν και παράκεντρα αφού δεν έχω ρυθμίσει offsets ακόμη,και ξαφνικά ακούω το stepper του extruder να χανει βήματα...κοιτάω την εκτύπωση και δεν βγάζει τίποτα.βουλωσε το nozzle!
Λύνω τα πάντα..καθαρίζω και ξανά..(δοκιμασα μεχρι και 200-220 σε pla πάντα)...τα ίδια και χειρότερα...δεν τύπωσε καν το πρώτο layer...εσταξε μονο λίγο οταν εσπρωξα με το χερι το νημα οταν το πέρναγα.
Υπόψην ο κλονος μου ΔΕΝ εχει fanaki πάνω του.Δοκίμασα και ενα all metal throat που πήρα,τα ιδια.
Με λίγο διάβασμα που εκανα...βρηκα οτι ισως φταίει που δεν εχει φανακι,με συνέπεια το Pla να μαλακώνει πιο ψηλά
και να βουλώνει...τα fins του E3D καίνε με το χέρι.
Ακουω γνωμες και λύση γιατι αυτη την στιγμή δεν μπορώ να τυπώσω καν βαση για φανακι...μπορω βεβαι με πατεντα να στερεωσω ενα πανω του

Ευχαριστώ
Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου. 90% των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Re: E3D CLONE ΣΕ ΑΝΕΤ Α8

Δημοσίευση από jousis » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 10:0

Όντως ακούγεται σαν heat creep.

Βάλε ένα ανεμιστηράκι με δεματικά πάνω και πρόσεξε λίγο και το retraction σου.
Αν μαλακώνει πολύ (κωλο PLA) και έχεις μεγαλύτερο retraction απο όσο πρέπει, φτιάχνει σουπίτσα μέσα στο hotend με το πάνω/κάτω.

Πήγες απο direct σε bowden ; Πρέπει να πειράξεις όλα τα retraction settings σου τώρα. Καλό κουράγιο. :)
Όταν τον στρώσεις γράψε αν σε βόλεψε, τί κέρδισες, κτλ.
Wanhao i3 v2.1
RAMPS 1.4 electronics, z-braces, flexion extruder, BLTouch, enclosure
my Thingiverse
Άβαταρ μέλους
babisgr

Δημοσίευση από babisgr » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 11:0

ναι το γνωρίζω για το retraction..απο ότι ΄ξερω προτείνετε μέχρι 2.5mm το ανώτερο...ισως και καθόλου.
Για να δούμε...με κούρασε εχτές και το παράτησα...θα μπεί φανακι και βλέπουμε.
Τι είναι καλύτερα να τραβάει ή να στέλνει αέρα πάνω του ?
Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου. 90% των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 11:0

Θα το έβαζα να φυσάει. Αλλά δεν ξέρω στα σίγουρα.

Δεν υπάρχει τίποτα έτοιμο να αγοράσεις για να αντέχει και σε υψηλές θερμοκρασίες;
Περίεργο μου φαίνεται που δεν σου δώσανε μαζί. Πως γίνεται να τυπώσεις χωρίς ψύξη ;
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
Άβαταρ μέλους
babisgr

Δημοσίευση από babisgr » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 14:0

Μετά από παιδεμα για ξεβουλομα μπήκα το 40χ40 stck φανακι ,περίεργος ευκολα με μια βίδα,και ξεκινήσαμε την εκτύπωση όπου όλα δείχνουν καλώς...προφανώς μαλάκωνε το pla κάπου στο heatbrake του throat και γινόταν κουλουβάχατα.
Τώρα θα τυπωθεί σε petg μια βάση για το φαν θα ρυθμιστεί το offset ( καμιά οδηγία πως να γίνει εύκολα στο marlin?) .
Ο κλώνος μου δεν είχε φανακι γιατί τον πήρα από cableworks και προφανώς τα δίνουν έξτρα...ήδη τον ακριβοπληρωσα αλλά δεν μπορώ να περιμένω Κίνα...

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 14:0

babisgr έγραψε:
Πέμ 16 Νοέμ 2017, 14:0
Τώρα θα τυπωθεί σε petg μια βάση για το φαν θα ρυθμιστεί το offset ( καμιά οδηγία πως να γίνει εύκολα στο marlin?) .
Τί εννοείς ;
Έχεις leveling σένσορα (bltouch/...) πάνω στον extruder και θέλεις να αλλάξεις το offset ;
Αν ναι...

Για να δοκιμάσεις πρόχειρα :
Μ851 Ζ-1.30 (πχ)

Για να αποθηκεύσεις πρόχειρα:
M500

Όταν είσαι σίγουρος, στο firmware είναι η επιλογή:
#define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER -1.30
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
Άβαταρ μέλους
babisgr

Δημοσίευση από babisgr » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 15:0

Βάση για το φαν...το bltouch θα μπει οταν με το καλό έρθει!
Το mount για τον extruder μετακίνησε το nozzle περίπου ένα cm δεξιά οπότε θέλει κεντραρισμα πάλι αυτό λέω.

Ευχαριστώ αδερφέ!
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 15:0

babisgr έγραψε:
Πέμ 16 Νοέμ 2017, 15:0
Το mount για τον extruder μετακίνησε το nozzle περίπου ένα cm δεξιά οπότε θέλει κεντραρισμα πάλι αυτό λέω.
Δεν το έχω κάνει ποτέ μου αυτό.
Όπου θέλει τυπώνει ο δικός μου (του έχω δώσει κάποιες ελευθερίες για να μην γκρινιάζει).
Ξεκινάει απο τα endstops και πάει μέχρι όσο έχω βάλει όριο. Πού είναι το πραγματικό κέντρο του bed δεν ξέρει.

Εσείς οι Anetηδες είσαστε τόσο ψείρες.
Εμείς οι Wanhaχανες απλά βιδώσαμε 2 βιδούλες και έπαιζε άψογα σε 10 λεπτά. :mrgreen:
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
Άβαταρ μέλους
babisgr

Δημοσίευση από babisgr » Πέμ 16 Νοέμ 2017, 15:0

Χαχαχα θα περίμενε κανείς να είμαστε anet-οι αλλά που.......
Απάντηση