Wanhao Duplicator i3+

ermis

Re: Wanhao Duplicator i3+

Δημοσίευση από ermis » Δευ 04 Δεκ 2017, 20:0

Ναι αυτό λέω. Απλά εχω πάρει καμια 10ρια, αλλά δε μπορώ να τα κολλησω, θελουν ταινια ειδικη.
Άβαταρ μέλους
Painter

Δημοσίευση από Painter » Τρί 05 Δεκ 2017, 08:0

Και το δικο μου εγινε χαλια ενα βραδυ που τυπωσε κανα μισοκιλο οπου ναναι και το ξυλωσα. Ειχα παρει πακετακι με μονωτικα και το εφτιαξα παλι οπως ηταν.

Το κολλησα με kapton tape νομιζω 10mm φαρδος [URL] https://m.ebay.com/itm/10mm-100ft-BGA-H ... SwoudW9Joe /URL]

Δεν ετυχε να τυπωσω χωρις το μονωτικο αλλα τουλαχιστον προστατευει λιγο τα χερια απο καψιματα...

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

ermis

Δημοσίευση από ermis » Τρί 05 Δεκ 2017, 08:0

Πηρα και το all metal kit! και θέλω να τα λύσω τώρα να τα δέσω πάλι σωστά.
ermis

Δημοσίευση από ermis » Τρί 12 Δεκ 2017, 21:0

Τελικά, έβαλα Micro Swiss MK10 All Metal Hotend full kit μαζί με τη ψύκτρα. Επίσης "πέταξα" το τζάμι και άφησα το original Wanhao bed, δεν είχα Hotend Nozzle Heat Insulation Cotton οπότε το άφησα χωρίς. Το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής που τυπώνω με PLA είναι λίγο καλύτερο απο πρίν. Μεγάλη διαφορά βλέπω στην ευκολία ευθυγράμμισης του bed που επίσης είναι ελεφρύτερο χωρίς το γυαλί και έτσι θα το αφήσω. Η μόνη σκέψη να βάλω γυαλί ειναι μόνο αν έβαζα τελείως το αλουμίνιο και εβαζα ενα γυαλί με τρύπες, φυσικά θα πρεπει να μπούν οι αντιστάσεις απο κάτω.
Τώρα τι παρατήρησα, οτι επηρεάζεται απο το blower που έχω βάλει η θερμοκρασία. Πχ παρατήρησα ότι ενώ το είχα βάλει 225 είχε 215. Υπάρχει περίπτωση να ειναι το μονωτικό που δεν έβαλα? (αντε να τα περιμένω παλι κανενα μηνα).
Επίσης αν έχει κάποιος έτοιμες ρυθμίσεις προφίλ απο simplify3d και μπορεί να μου τις ανεβάσει! Αν και παρατήρησα οτι ανάλογα το τί τυπώνεις αλλάζεις συνέχεια ρυθμίσεις.
Το επόμενο ειναι δοκιμές με "σκληρότερα" υλικά.
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Τετ 13 Δεκ 2017, 21:0

Τί εννοείς "παρατήρησα ότι ενώ το είχα βάλει 225 είχε 215." ;
Πόσο σίγουρος είσαι ότι το gcode δεν είχε όντως 215;

Αν συμβαίνει αυτό πρέπει να βρεις τον λόγο άμεσα γιατί αν κάτι μετράει λάθος ή αν δεν μπορεί το board να σηκώσει την θερμοκρασία μπορεί μέχρι και να κάψεις τίποτα (δεν έχω ιδέα τί board/firmware έχεις).

Για αρχή, αφού φοβάσαι οτι είναι το νομιστεράκι, βγάλε το και δες αν κρατάει θερμοκρασία.
Κάνε όμως δοκιμή ενώ τυπώνεις κάτι. Όχι απλά να στέκεται.

Όταν λες blower ; Έχεις βάλει radial fan ;
Αυτά τα διαόλια βγάζουν πολύ αέρα, μην τα έχεις μόνιμα 100% χωρίς σωστή μόνωση και σωστά σχεδιασμένο duct.
Wanhao i3 v2.1
RAMPS 1.4 electronics, z-braces, flexion extruder, BLTouch, enclosure
my Thingiverse
ermis

Δημοσίευση από ermis » Τετ 13 Δεκ 2017, 23:0

Εχω βάλει αυτο https://www.thingiverse.com/thing:1025471 και πράγματι βγάζει πολύ αέρα. Έριξα τη ταχύτητα του ανεμιστήρα και ανέβηκε η θερμοκρασία κανονικά. Αρα πρέπει να ειναι αυτό. Κάπου διάβασα για καλιμπράρισμα, γίνεται κάτι τέτοιο ? Χρειάζεται?
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Τετ 13 Δεκ 2017, 23:0

Στο marlin που έχω είναι απαραίτητο το PID tune όταν αλλάζω fan duct.
Για τους μαμά ι3 δες:
https://3dprinterwiki.info/wiki/wanhao- ... id-tuning/
Βάλε μια θερμοκρασία που χρησιμοποιείς συχνά (και λίγο πιο ψηλά) με την ρύθμιση ανεμιστήρα που χρησιμοποιείς συχνά.

Αλλά με το dii cooler να ξέρεις οτι δεν είναι απαραίτητο να πας 100%. Δεν υπάρχει λόγος.
Κάνε δοκιμές και δες αλλά νομίζω οτι μόνο σε μινιατούρες ή όταν τυπώνεις με 100mm/s+ αξίζει να πας πάνω απο 75%.
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
ermis

Δημοσίευση από ermis » Παρ 29 Δεκ 2017, 11:0

Ξέρει κάνεις αν μπαίνει αυτόματο bed leveling στον i3+ ?
Άβαταρ μέλους
vegos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vegos » Παρ 29 Δεκ 2017, 17:0

Αν έχει το ίδιο board με τον i3 v2.1, δύσκολο γιατί δεν έχει populated headers για να προσθέσεις ένα bltouch ή κάποιον σένσορα.
Όχι ότι δεν είναι εφικτό, στάνταρντ θα υπάρχουν unpopulated pins αλλά θα πρέπει να πέσει αρκετό γεφύρωμα/καλώδιο από το ATMEL.

Σε κάθε περίπτωση όμως, χρειάζεσαι και firmware που να το υποστηρίζει.
Το είχα ψάξει για το δικό μου (i3 v2.1), και είχα δει ότι πρέπει:
α) Να φλασάρεις bootloader στο board. Εύκολο, αρκεί να έχεις ένα arduino ή κάποιον programmer.
β) Να βρεις το firmware που θες που να είναι port για το board.
Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.
Είχα βρει μια έκδοση του repetier τότε που έψαχνα.
Με melzi θα χρειαστεί αρκετό reverse engineering ώστε να βρεις τα pins που χρησιμοποιεί το μαμά board και να τα κάνεις "τράμπα", αν δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος ήδη...

Οπότε, για τα 50€ που κοστίζει ένα RAMPS kit, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς.

Πάντως, επειδή έχω το μαμά board από τον i3 v2.1 και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για να φτιάξω laser-cutter, αν καταφέρω να βρω κάνα firmware της προκοπής θα σου πω (long-term project όμως)...
- Antonis.

:: www.moschatoweather.eu ::
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Παρ 29 Δεκ 2017, 18:0

Λίγο που έψαξα βρήκα κάτι forks του Marlin για τον ι3+ που έχουν και bed leveling αλλά γιατί θες να μπλέξεις;
Θα δεθείς με ένα περίεργο Marlin που δεν έχει αναβαθμιστεί και δεν έχει υποστήριξη.
Αν δεν ξέρεις απο κώδικα, θα χάσεις τον χρόνο σου.

Ευχαριστήσου το μηχάνημα όπως είναι τώρα (που είναι μια χαρά) και σκέψου το επόμενο βήμα (κανονικό marlin σε κάποιο νέο board).
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
Απάντηση