Προφίλ Εκτύπωσης Cura v3

Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Προφίλ Εκτύπωσης Cura v3

Δημοσίευση από jousis » Σάβ 04 Νοέμ 2017, 19:0

Ένα απλό how to και έτοιμα προφίλ για το Cura v3.

Για να βρούμε τον φάκελο που αποθηκεύει το cura τα custom profiles πάμε Help -> Show Configuration Folder.
Μετά, βρίσκουμε τον φάκελο που έχει τα defintions:
C:\FOLDER\OF\CURA_INSTALLATION\resources\definitions

Κλείνουμε το Cura

Προφιλ Υλικών
Κατεβάζουμε τα προφιλ των υλικών (materials.zip) και τα ρίχνουμε μέσα στον φάκελο ρυθμίσεων\materials\
Εάν έχετε και άλλα δικά σας, θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει conflict με τα IDs.
Ο ρόλος των xml αυτών (υλικών) είναι να ορίσουν κυρίως την θερμοκρασία που θέλουμε να τυπώσουμε στην Χ ταχύτητα (για αυτό για κάθε υλικό έχω 3-4 xml) και τις ρυθμίσεις retraction για αυτήν την ταχύτητα/υλικό.
Οπότε, όπως είναι αυτά, μπορείτε να δημιουργήσετε άλλα 100. Η «σύνδεση» με τα άλλα προφίλ (quality) θα είναι πάντα η ταχύτητα εκτύπωσης.
Οι θερμοκρασίες για τα υλικά, είναι δοκιμασμένες στον δικό μου εκτυπωτή αλλά καλύτερα να τα ελέγξετε ένα ένα για να δείτε ότι ταιριάζουν με τα δικά σας.
Τυπώνω με all metal hotend οπότε αν έχετε extruder με PTFE tube ίσως θέλει μια μικρή μείωση.

Προφίλ Ποιότητας/Ταχύτητας
Αυτά είναι τα προφίλ που ρυθμίζουν τα πάντα. Μπορούν μέχρι και να πειράζουν ρυθμίσεις των προφίλ υλικών αλλά δεν το θέλουμε αυτό για να δουλέψουν οι αυτοματισμοί για καθημερινές εκτυπώσεις.
Έχω συμπεριλάβει στο quality.zip κάποια προφίλ σαν παράδειγμα αλλά νομίζω ότι θα βολέψουν με λίγες αλλαγές που πρέπει να κάνετε.
Κατεβάζουμε το zip και βάζουμε τα xml στον φάκελο ρυθμίσεων\quality\

Όταν ανοίξετε το cura (ανοίξτε το ντε) θα πρέπει να δείτε όλα τα προφίλ υλικών και όλα τα προφίλ ποιότητας στα αντίστοιχα drop down boxes.

ΠΡΟΣΟΧΗ
Πρέπει να αλλάξετε κάποια πράγματα στα προφίλ που έχω γιατί μπορεί να μην κάνουν για εσάς.
Ένα πρόβλημα που έχω με το cura είναι πως δεν δένει το extrusion multiplier με το υλικό. Με αποτέλεσμα να πρέπει να έχω διαφορετικά προφίλ για flex που θέλω περισσότερο υλικό. Έχετέ το στο νου σας αυτό.
Τώρα, σε κάθε προφίλ που είναι στο zip, θα πρέπει να αλλάξετε το Flow (extrusion multiplier). Δείτε τι είχατε στο παλιό cura και βάλτε το κι εδώ.
Εάν δεν έχετε 0.4mm nozzle, πρέπει να αλλάξετε και το Line Width.
Εκτός από αυτά τα δύο, όλα τα άλλα νομίζω είναι ΟΚ για πρώτη δοκιμή. Δείτε όμως και τις θερμοκρασίες για σιγουριά.
Αν έχετε buildtak δεν χρειάζεται να τυπώνετε PLA με bed στους 70C.
Τέλος, αν ο εκτυπωτής σας ουρλιάζει όταν κάνει τα non-print moves πρέπει να μειώσετε την ρύθμιση "Travel Speed". Ο Wanhao i3 v2.1 με τα αδύναμα μοτέρ δεν έχει θέμα πάντως. Αλλά έχω Marlin (δεν είναι stock wanhao πλέον) με άλλα acceleration οπότε, ίσως χρειαστεί να είστε απο πάνω στην πρώτη εκτύπωση.

Προαιρετικό βήμα -Αποφυγή oozing στην αρχή της εκτύπωσης
Όταν ξεκινάει η εκτύπωση, για να αποφύγω το στάξιμο υλικού, κάνω την εξής διαδικασία:
-Ζεσταίνω το bed (περιμένει να τελειώσει)
-Bed Leveling (αν έχετε)
-Ζεσταίνω το nozzle σε μια θερμοκρασία 30C κάτω από την θερμοκρασία εκτύπωσης
-Ξεκινάω την εκτύπωση τυπώνοντας μια γραμμή (που η μισή μπορεί να μην βγει καν αφού είναι πολύ κάτω από την κανονική θερμοκρασία εκτύπωσης
-Ταυτόχρονα, δίνω εντολή για θέρμανση του nozzle στην κανονική θερμοκρασία (χωρίς να περιμένει)
-Όσο τυπώνει την δοκιμαστική γραμμή και το skirt (απαραίτητο) έχει φτάσει το nozzle στην κανονική θερμοκρασία και όταν έρθει η ώρα να αρχίσει το object είναι όλα όπως πρέπει

Έτσι, η εκτύπωση ξεκινάει χωρίς να έχει στάξει καθόλου υλικό (σε petg με υψηλή θερμοκρασία/ταχύτητα στάζει λίγο).

Εάν θέλετε κάτι παρόμοιο, ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα:

Ρύθμιση του αυτόματου -30C starting temp
Ανοίγουμε τον φάκελο defintions , και κάνουμε edit το αρχείο fdmprinter.def.json
Ψάχνουμε για material_initial_print_temperature
Στην γραμμή value , θα δείτε ότι αφαιρεί 15 βαθμούς από το κλασσικό material_print_temperature. Είναι πολύ λίγο για να δουλέψει το κόλπο μας. Το κάνουμε 30 ή και 40. Όσο νομίζετε. Σκεφτείτε ότι αυτή θα είναι η θερμοκρασία που θα ξεκινάει η εκτύπωση. Μπορεί να είναι κάτω και από το min temp του firmware σας. Απλά το firmware θα αρνηθεί την εκτύπωση της πρώτης γραμμής (δεν υπάρχει πρόβλημα).
Εγώ το έχω -30. Για PLA/PrimaSelect PETG/ABS είναι σούπερ. Το Devil PETG που θέλει υψηλή θερμοκρασία, στάζει ελάχιστα.

Αποθηκεύστε το αρχείο.

Ανοίξτε το Cura
Preferencies -> Configure Cura -> Printers -> Επιλέξτε τον εκτυπωτή σας -> Machine Settings
Κάντε copy & paste τις γραμμές από το start_gcode_cura.txt αφαιρώντας ότι δεν χρειάζεστε. Οι γραμμές έχουν εξηγήσεις.
Αν θέλτε κάντε το ίδιο με το end_gcode, αλλά δεν έχει κάτι σημαντικό.

Παράδειγμα καθημερινής εκτύπωσης
Εάν θέλω να εκτυπώσω κάτι σε PETG με καλή ποιότητα και όχι πολύ γρήγορα:
Ανοίγω το cura
Φορτώνω το μοντέλο
Επιλέγω σαν material , PrimaSelect -> PETG -> PETG (40mm/s)
Μετά, επιλέγω σαν ποιότητα Normal Q (40mm/s)
Αν θέλει support τα ενεργοποιώ
Prepare
Save -> upload to octoprint -> Print
Πάω για καφέ

Το κακό είναι ότι προς το παρόν δεν έχει φακέλους/υπομενού στο quality profile όπως έχει και στα materials. Εγώ που θέλω διάφορα προφίλ, αν τα βάλω όλα όπως τα έχω στο simpligfy3d θα είναι μια λίστα κατεβατό.

Σε επόμενο howto θα εξηγήσω όλες τις «σημαντικές» ρυθμίσεις που έχω προρυθμίσει στα προφίλ μου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Wanhao i3 v2.1
RAMPS 1.4 electronics, z-braces, flexion extruder, BLTouch, enclosure
my Thingiverse
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Re: Προφίλ Εκτύπωσης Cura v3

Δημοσίευση από jousis » Σάβ 04 Νοέμ 2017, 21:0

Δημιουργία / Διόρθωση ρυθμίσεων υλικών

Όλα τα υλικά μπορούν να ρυθμιστούν απο το GUI.
Στο drop down του υλικού (Material) πατάμε την τελευταία επιλογή, Manage Materials...
Εναλλακτικά, Preferences -> Configure Cura -> Materials (αριστερά).

Η ιδέα εδώ είναι να έχεις μία λίστα ανά εταιρεία, δεύτερο level το υλικό και στο τέλος τις διαφορετικές ρυθμίσεις θερμοκρασίας.
Φυσικά μπορείτε να κάνετε ότι κατηγοριοποίηση θέλετε.
material_dropdown.jpg

Καρτέλα Information
material_info.jpg
Το Display Name είναι το τελικό όνομα που θα φαίνεται επάνω.
Το Brand είναι το 1ο level του drop down
Το Material Type είναι το δεύτερο level
Οι άλλες ρυθμίσεις δεν παίζουν κανένα ρόλο. Αν αλλάξετε το color , θα φαίνεται στο preview όταν κάνει slice. Οπότε μην βάλετε περίεργα χρώματα.

Καρτέλα Print Settings
material_settings.jpg
Εδώ πρέπει να βάλετε ρυθμίσεις για το υλικό.
Εγώ βάζω 3-4 επιλογές για κάθε υλικό γιατί άλλη θερμοκρασία θέλει όταν τυπώνω με 30mm/s και άλλη όταν τυπώνω με 60mm/s. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το κάνεις αυτό (από όσο ξέρω).
Ότι αλλαγή κι αν κάνετε, την αποθηκεύει αμέσως, δεν χρειάζεται save (για αυτό καμιά φορά είναι αργό).

Δημιουργία / Διόρθωση Προφίλ ποιότητας
Όλες οι ρυθμίσεις , ακόμα και αυτές της θερμοκρασίας (αν την αλλάξουμε) αποθηκεύονται εδώ. Αλλά δυστυχώς δεν έχει κατηγορία/υποκατηγορία. Όλα τα προφίλ μπαίνουν σε μια μεγάλη λίστα.

Ο πιο εύκολος τρόπος να δημιουργήσουμε νέο προφίλ, είναι να ξεκινήσουμε από ένα που υπάρχει ήδη. Η διόρθωση είναι ακόμα πιο εύκολη.
Έστω ότι μας αρέσει το Normal Q / 40mm/s αλλά θέλουμε και ένα Normal Q 50mm/s.
Επιλέγουμε το Normal Q / 40mm/s και στην κατηγορία Speed αλλάζουμε το Print Speed σε 50mm/s.
Αμέσως στο προφίλ μας εμφανίζεται ένα αστεράκι.
Τώρα έχουμε 2 επιλογές.
Αν πατήσουμε το αστεράκι, αποθηκεύει τις ρυθμίσεις στο ίδιο προφίλ.
Αν πατήσουμε το βελάκι, έχει μια επιλογή «Create profile from current settings/overrides…». Με αυτήν, δημιουργεί ένα εντελώς νέο προφίλ, με όλες τις αλλαγές ΚΑΙ όλες τις προηγούμενες ρυθμίσεις. Το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να βάλουμε το νέο όνομα.

Για να διορθώσουμε το όνομα του προφίλ, θα πρέπει να πατήσουμε το βελάκι δεξιά από τα προφίλ και Manage Profiles…
Εκεί επιλέγουμε το προφίλ και πατάμε Rename.

Εάν θέλετε κάποια μαζική διόρθωση , ανοίξτε τα cfg με έναν text editor (notepad++) και κάντε μαζικό replace text από εκεί. Είναι πολύ απλό το format τους.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Πέμ 09 Νοέμ 2017, 00:0

Εναλλακτική μέθοδος ρύθμισης αρχικής θερμοκρασίας εκτύπωσης
(ισχύει για όλα τα παραμετρικά)

Ανοίγοντας το .cfg αρχείο της ποιότητας που θέλουμε, βρίσκουμε την παράμετρο που μας ενδιαφέρει.
Αν δεν υπάρχει, την προσθέτουμε.
Αν δεν ξέρουμε πως ονομάζετε, πάμε στο Cura, επιλέγουμε το προφίλ που θέλουμε (ποιότητα) , βάζουμε στην παράμετρο αυτή (έστω Initial Printing Temperature) μια τιμή και κλείνουμε το Cura.
Όταν ανοίξουμε το αρχείο, θα υπάρχει αυτή η τιμή στο .cfg

Έστω, οτι η τιμή λέει:
material_initial_print_temperature = 180

Εμείς όμως θέλουμε, για αυτό το προφίλ ποιότητας να ξεκινάει πάντα μόλις 20 βαθμούς κάτω απο την θερμοκρασία που επιλέγουμε με το προφίλ υλικού (γιατί πχ είναι προφίλ για PLA που δεν χρειάζεται το default -40).
Γράφουμε:

Κώδικας: Επιλογή όλων

material_initial_print_temperature = =resolveOrValue('material_print_temperature') - 20
Προσοχή στους ορισμούς (material_print_temperature) και στο διπλό =
Το 1ο = είναι για τον ορισμό και το δεύτερο είναι για την συνάρτηση resolveOrValue

SettingFunction.registerOperator("resolveOrValue", ExtruderManager.getResolveOrValue)

##  Get the resolve value or value for a given key
    #
    #   This is the effective value for a given key, it is used for values in the global stack.
    #   This is exposed to SettingFunction to use in value functions.
    #   \param key The key of the setting to get the value of.
    #
    #   \return The effective value
    @staticmethod
    def getResolveOrValue(key):
        global_stack = Application.getInstance().getGlobalContainerStack()
        resolved_value = global_stack.getProperty(key, "value")

return resolved_value

Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
kostasbmw

Δημοσίευση από kostasbmw » Δευ 13 Νοέμ 2017, 18:0

καλησπερα

η βερσιον που εχω ειναι 3.04

μελετω τις ρυθμισεις σου και εχω φτασει στο σημειο ρυθμισης του αυτοματου -30

ο φακελος definitions ειναι αδειος ... τι κανω???
Anet am8
Hypercube
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Δευ 13 Νοέμ 2017, 20:0

Το cura έχει 2 σετ φακέλων (δεν ξέρω γιατί).
Ένα αυτό που σου δείχνει όταν πατάς show configuration (που βάζουμε τα προφίλ) και ένα στον φάκελο εγκατάστασης.

Τα json αυτά με τα definitions υπάρχουν στον φάκελο εγκατάστασης.
Πχ:
C:\Program Files (x86)\Cura 3.0\resources\definitions\

Για σιγουρέψου οτι κοιτάς εκεί.

Δες μήπως σου αρέσει καλύτερα η μέθοδος με την ρύθμιση σε κάθε προφίλ αντί για το γενικό στο αρχείο.
Για να γλιτώσεις το edit του default json.
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
kostasbmw

Δημοσίευση από kostasbmw » Τετ 15 Νοέμ 2017, 08:0

ok θα παω με το κολπο των profiles φαινεται ποιο βατο

παιζει καποιο ρολο στην προετοιμασια αν εγω τρεχω MArlin 1.1.6 στην Ανετα ???

πρεπει να κανω εκει κατι στο config ??
Anet am8
Hypercube
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Τετ 15 Νοέμ 2017, 14:0

Όχι, δεν χρειάζεται να ασχοληθεις καν με το firmware.

Όπως δούλευες παλιά το cura 15, θα δουλεύεις και το 3.
Και αν δεν σε βολέψει ο τρόπος που περιγράψω, φτιάχνεις δικά σου προφίλ με τον κλασσικό τρόπο.
Ή μένεις με το 15.
Δεν είναι κάποια διαδικασία που χαλάει κάτι.
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
kostasbmw

Δημοσίευση από kostasbmw » Δευ 11 Δεκ 2017, 10:0

θεμα 1ο

δεν συνδεεται το macbook me to cura

θεμα 2ο

θελω στο σταρτ code που εχεις η γραμμη που τυπωνει πριν ξεκινησει να παει 4μμ προς τα μεσα y axis

γιατι μου την τυπωνει ακριβως στην ακρη....γινεται????

για να μην τα χαλασω τωρα που εχω βαλει καποια ταξη
Anet am8
Hypercube
Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jousis » Δευ 11 Δεκ 2017, 12:0

Για το 1ο δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Φτιάξε ένα octoprint server (raspberry pi) να ηρεμήσεις γενικά.

2:
Στο gcode θα δεις μια γραμμή που λέει:
G0 Y0 ; move to y=0

Βάλε ότι Υ θέλεις.
G0 Y4
(4mm πιο μέσα)

Επισυνάπτω και τα προφίλ που χρησιμοποιώ τώρα στο cura σε περίπτωση που τα θέλει κάποιος.
Materials: PrimaSelect (PLA/PETG/ABS+/WoodPLA) , NinjaTek (Ninjaflex/Cheetah), Fillamentum (PLA), PrimaValue (PLA), Neema3D (ASA/PETG), Extrudr (Greentec), Devil (PETG)
Wanhao i3 v2.1
my Thingiverse
kostasbmw

Δημοσίευση από kostasbmw » Δευ 11 Δεκ 2017, 13:0

ok τακτοποιηθηκε

παρατηρω οτι στο αρχικο layer η θερμοκρασια παει 210 ενω μετα πεφτει στους 200

ειναι στο νεο cura καπου prreset αυτο???

210 μου φαινεται υπερβολικο για φιρστ layer......prima value νημα

τα profile τα περνας οπως ειναι με καποιο τροπο ???
Anet am8
Hypercube
Απάντηση