Προφίλ Εκτύπωσης Cura v3

Άβαταρ μέλους
jousis
Επικοινωνία:

Re: Προφίλ Εκτύπωσης Cura v3

Δημοσίευση από jousis » Τετ 02 Μάιος 2018, 21:1

Titan aero απο ότι είδα τώρα δεν είναι bowden, σωστά;
3mm retraction για direct drive είναι πολύ. Αλλά δεν τον ξέρω τον extruder για να σου πω σίγουρα.

Βγάλε το εντελώς (όπως και έκανες) να δεις. Θα πρέπει να τυπώνει μια χαρά (με stringing).
Μετά, ξεκίνα με 0.7mm-1mm retraction.

To heat creep γίνεται και όταν λόγω μεγάλου retraction βγάζεις/βάζεις συχνά το κρύο filament μέσα στο ζεστό και γίνεται ένας αχταρμάς στο nozzle. Εάν το nozzle/throat είναι και μακρύ , ακόμα μεγαλύτερο το πρόβλημα.
Retraction θέλει ίσα ίσα να πάρει την πίεση, όχι να βγάζει πολύ έξω το filament.

Εγώ 3mm retraction έχω μόνο στο ninjaflex που είναι τσίχλα και έχω extruder που ορίζεις μηχανικά το grip (όχι με ελατήριο).
Σε όλα τα άλλα έχω απο 0.7mm (PLA) έως 1mm (PETG). Ταχύτητα 50mm/s αλλά με πολύ δυνατό μοτέρ.
Wanhao i3 v2.1
RAMPS 1.4 electronics, z-braces, flexion extruder, BLTouch, enclosure
my Thingiverse
kostasbmw

Re: Προφίλ Εκτύπωσης Cura v3

Δημοσίευση από kostasbmw » Πέμ 03 Μάιος 2018, 12:1

οντως κατηργησα το retraction για την ωρα να τελειωσω τις εκτυπωσεις για τον χ vslot που φτιαχνω

εχεις δικιο για τις ρυθμισεις του retraction θελουν λιγο μελετη αλλα που θα παει ..θα ξεκινησω με 0,3-0,5 και θα δω

πως θα παει .........συν τοις αλλοις εκανε και φασαρια 3mm πισω μπρος στην αρχη τρομαξα......

δεν ειναι μακρυς ο λαιμος αλλα κατα πασα πιθανοτητα απο κει ξεκινουσε το προβλημα
Anet am8
Hypercube
Απάντηση